Crossfit – chwilowa moda czy sposób na treningi?

Crossfit to rodzaj popularnego treningu, który obejmuje ćwiczenia siłowe, eksplozywne, szybkościowe i wytrzymałościowe oraz trening z obciążeniem. Dlaczego tak wiele osób decyduje się właśnie na ten rodzaj treningu? Jakie efekty przyniesie regularne ćwiczenie i skąd właściwie wzięła się tak wielka popularność tej dziedziny?

Zalety crossfitu

Lista jest naprawdę długa: osoby uprawiające crossfit regularnie czują się po prostu o wiele lepiej. Poprawia się ich wydolność oddechowa, układ krążenia pracuje lepiej, zwiększa się także siła mięśni. Czy to jednak wystarczy, by regularnie przeżywać na siłowni prawdziwe katusze? Jeśli zależy Ci na szybkości, sprawności i lepszej koordynacji ruchowej, crossfit to wymarzony trening. Wszyscy początkujący przeżywają chwile zwątpienia, jednak z czasem udział w zajęciach staje się wręcz uzależniający; to na szczęście nałóg, który wyjdzie Ci zdecydowanie na zdrowie. Sam trening możesz wykonywać nie tylko w klubie, ale również domowym zaciszu. Warto jednak uczęszczać na zajęcia w grupie, ponieważ wspólny ostry wycisk od trenera sprawi, że nawiążesz przyjaźnie z ludźmi pasjonującymi się tym samym co Ty. Może wspólnie wybierzecie się na zawody?

Crossfit – jak zacząć?

Jeśli chodzi o wyposażenie siłowni, crossfit wymaga specjalistycznego sprzętu: nie w każdej siłowni możesz uprawiać tę dziedzinę. Zacznij od znalezienia dobrego trenera i dobrze wyposażonej siłowni: na początku treningi na własną rękę nie są najlepszym rozwiązaniem. Dzięki treningom w grupie poznasz poszczególne ćwiczenia oraz dowiesz się, w jaki sposób prawidłowo wykonać cały trening. Z czasem możesz również ćwiczyć samodzielnie – wystarczy kilka odważników i odpowiednio ułożone ćwiczenia, by uzupełnić swoją treningową rutynę o nowe propozycje. Nie zniechęcaj się początkowym silnym bólem mięśni: zakwasy wpisane są w treningi crossfitu; ten rodzaj bólu przyniesie jednak wiele satysfakcji. Kiedy już zaczniesz regularnie ćwiczyć, z pewnością wciągniesz się w cały crossfitowy świat.